84 Június. Beköszöntött a nyár, jöhetnek a blockbusterek. És mi más szólt volna nagyobbat, ha nem a Szellemirtók?
Bár a Corvin mozi, ezt a filmet is behozta nagy vászon elé, és nekem is az volt a terv, hogy ott nézem meg, a sors viszont közbe szólt, úgyhogy kicsit sem ideális, laptop képernyős, zavaró környezetben megnézős filmezés lett csak belőle. Lehet, ez rá is nyomta most a bélyeget.
Mindig 40!
Domestic Box Office For June 1984
Hónap megjelenésből legtöbbet hozó: Ghostbusters (Szellemirtók)
Bemutató: 1984.06.08.
Hó végi összesített pozíció: 1. (épp hogy megelőzve a még mindig dübörgő Indiana Jones-t)
A hónapban "futottak még" kategória (nem csak a hónapbeli megjelenések):
1. Ghostbusters (Szellemirtók)
2. Indiana Jones and the Temple of Doom (Indiana Jones és a végzet temploma)
3. Gremlins (Szörnyecskék)
...
8. Police Academy (Rendőrakadémia)
...
10. The Karate Kid (A karatekölyök)
...
18. Once Upon a Time in America (Volt egyszer egy Amerika)
A film, kicsit suta. Aranyosan bénácska. Nincsen igazán felépítve, nincsen körülötte nagy mítosz építés. Ami, nagyon meglepő, annak fényében, milyen minőségű (és alig-alig kihasznált) animációs és praktikus effekt lett felhasználva hozzá. Na meg nem elfelejtve, mekkora klasszikus lett belőle.
Simán lehet, hogy ez utóbbi oka elsősorban a folytatások, spinoffok és maga a reklám marketing. Nekem is inkább a második rész maradt meg. Na meg a főcímdal.
Ami viszont az első rész előnye, ami erősen hatott rám belőle, már gyerekként is, az nem más, mint New York City!
Úgyhogy mikor tavaly volt szerencsém NY-ba utazni, a kötelező helyek egyike nem lehetett más, mint az ikonikus tűzoltóság.
Mindenféle előkészület nélkül vettük utunkat a HQ felé. Aztán szembe jött velünk egy szellemirtó. Aztán még egy. És még egy. Aztán ráfordulva a célegyenesre, egy kisebb tömeggel, fiatal és öreg szellemirtók garmadájával, rögtönzött "ECTO-1"-ekkel, és hatalmas hangulattal találtuk szembe magunkat.
Mint kiderült, pont az éves találkozó napján sikerült, teljesen véletlenül arra járnunk. Nagy élmény volt!
De hogy magáról a filmről is legyen néhány szó, a már említett effektek mellet, a színészek láthatóan jól szórakoztak. A főszereplő férfi brigád inkább csak haknizott egyet, nem lepődnék meg (és mintha rémlene is ilyen), hogy a szövegkönyvük nagy része imprózott és összehülyéskedett.
Sigourney Weaver viszont mindent beleadott. Jó volt látni őt ennyit mosolyogni.
És igen, azt a testet, mindenki elfogadta volna (ez egyfajta utalás a filmben elhangzottakra). Kár, hogy ennél sokkal több szerepe neki sem volt.
A mályvacukor ember, lehet a fent említett nem ideális körülmények között, nem volt túl epikus, sem röhejes, a történet is volt inkább visszafogott, sem mint odaszögező.
Kicsit kevésnek éreztem, de ettől függetlenül is, remekül elvoltam a filmmel. És nem először. Úgyhogy:
Értékelem: 7
Műfaja: akció, vígjáték, fantasztikum